Sterydy anaboliczne w sporcie

Sterydy anaboliczne od wielu lat cieszą się dużą popularnością, szczególnie wśród młodych mężczyzn uprawiających sporty siłowe. Priorytet osiągania coraz lepszych wyników w budowaniu masy mięśniowej, sprawia, że zagrożenia dla organizmu, wynikające z zażywania tych środków, są przez ich biorców często bagatelizowane.

Czym są sterydy w kontekście dopingu sportowego

Sterydy w dopingu sportowym stanowi grupa związków chemicznych fachowo nazywana sterydami anabolicznymi, która steruje anabolizmem organizmu człowieka. Steroidy stosowane w medycynie, wydawane są na receptę, co determinuje kontrolowanie ich zażywania. W związku z ,łatwą dostępnością do sterydów anabolicznych dochodzi do częstego ich nadużywania. Skutki nadużycia sterydów, są bardzo niebezpieczne dla organizmu człowieka.

Ogólne efekty (anaboliczne) przyjmowania sterydów anabolicznych

Do efektów anabolicznych, które są skutkami przyjmowania sterydów przez sportowców zaliczymy wzmożoną syntezę białek (wzmocnienie włókien mięśniowych), przyspieszony przyrost masy mięśniowej, wzrost apetytu i przyrostu kości, a także zwiększenie produkcji czerwonych krwinek.